Alkoholizm

Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Uszkodzenie wątroby poprzez picie alkoholu w dużych ilościach należy do najczęstszych chorób tego narządu. Przyczynia się do tego wieloletnie nadużywanie trunków, które w efekcie nieodwracalnie uszkadza komórki wątroby. Ten stan nazywamy marskością wątroby i często kończy się śmiercią chorego. Pierwszym schorzeniem, jakie spotyka osobę nadużywającą alkoholu, jest stłuszczenie. Objawia się ono gromadzeniem lipidów tłuszczowych w komórkach wątrobowych. Jest ono w pełni odwracalne, a całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu pozwala na cofnięcie się objawów i regenerację wątroby. Kolejnym stadium alkoholowych chorób wątroby jest jej zapalenie. Jest ono charakterystyczne dla chronicznego spożywania alkoholu i podczas jego trwania dochodzi do pierwszych oznak zwłóknienia tkanek wątroby. Jednak tak jak w przypadku stłuszczenia, całkowita abstynencja może cofnąć objawy i chory powraca do pełnej sprawności.

Inaczej sprawy mają się podczas rozwinięcia się ostatniego stadium, czyli marskości wątroby. Jest to schorzeniem kończącym przewlekłe choroby wątroby i najczęściej ma swoje źródło w nadużywaniu alkoholu, choć tak jak inne choroby wątroby może być spowodowana przez inne czynniki. Marskość daje wiele nieswoistych objawów, które mogą dezorientować pacjenta i nie dawać mu jasnych sygnałów co do stanu jego zdrowia. Dużo więcej informacji znajdziesz pod adresem http://leczyc.pl/alkoholowe-uszkodzenie-watroby/.

Jednak gdy choroba zaczyna postępować mamy do czynienia z wodobrzuszem, krwotokami z przewodu pokarmowego oraz rumieniami i znamionami na skórze. Alkoholowa marskość wątroby jest bardzo źle rokującym schorzeniem o bardzo dużym odsetku śmiertelności. Nasz niepokój o stan zdrowia chorego powinny wzbudzić żółtaczka i szybka utrata ciała, która nie daje się powiązać z innymi możliwymi przyczynami. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza, a ten po rozpoznaniu marskości, natychmiast wdraża stosowne leczenie, często w warunkach szpitalnych. W takim przypadku obowiązuje także całkowity zakaz spożywania alkoholu.

You may also like...