alkoholik przed wszyciem esperalu
Alkoholizm

Esperal w terapii uzależnienia od alkoholu

Esperal jest popularnym środkiem używanym u osób z uzależnieniem od alkoholu. Czy naprawdę leczy?

Działanie ukierunkowane na przemiany biochemiczne. Esperal zawiera w swoim składzie Disulfiram. Substancja ta wszyta w mięsień przenika do krwi i zaburza metabolizm alkoholu wytwarzając silnie trujący aldehyd octowy. W konsekwencji pojawiają się pulsujący ból głowy, duszności, kołatanie serca, nudności, paraliż a nawet zgon.

Czy celuje w sedno problemu?

Lek jest częścią farmakologicznej terapii awersyjnej. Nie leczy przyczyn, ale eliminuje spożycie alkoholu na pewien czas pod wpływem strachu.
Po drugie, motywacją do zastosowania tej metody są naciski z zewnątrz – rodziny, znajomych. Podjęcie tego typu „leczenia” zamyka usta innym, a samego alkoholika usprawiedliwia przed samym sobą.
Niestety nie trwa to długo. Esperal bowiem nie tłumi tzw. „głodu alkoholowego”. W konsekwencji z powodu braku podaży substancji uzależniającej, alkoholik popada w skrajne stany emocjonalne, staje się agresywny, spada jego motywacja i przerywa terapię.
Widzimy zatem, że ze względu na brak wpływu na wewnętrzne przekonanie uzależnionego o szkodliwości picia, Esperal nie prowadzi do wyleczenia.

Dlaczego wszywanie preparatu to bardzo popularny zabieg ?

Zaletą leku jest czas działania. Psychoterapia nie działa natychmiast, a Esperal tak.
Na pewien okres gwarantuje przerwę od alkoholu, przez co stwarza przestrzeń dla zmian. Ważne jest by pamiętać, że to tylko jeden z elementów długiego procesu. Często to jedyny sposób, by pacjent wyrwał się ze szponów alkoholu i spojrzał na życie z perspektywy człowieka trzeźwego.

Wnioski

Praktyka pokazuje, że Disulfiram może pomóc w leczeniu uzależnienia. Warunkiem jest równoległe rozpoczęcie odpowiedniej terapii oraz obudzenie u alkoholika motywacji do zmian. Wszycie Esperalu może być punktem zwrotnym w długiej walce z alkoholem.

You may also like...